Infoservis ze světa mezi dvěma jazyky pro naše zákazníky

Francouzské slovo roku 2011: attachiant

neděle, 27. 11. 2011| Radim Sochorek| Trvalý odkaz | Kategorie: Svět jazyků
Radim Sochorek
Mottem Festivalu nových slov ve francouzském Le Havru je myšlenka Victora Huga, že jazyk je živá věc, která umírá, pokud se nevymýšlejí nová slova. Na festivalu se vyhlašují slova roku.

Přední umístění ve francouzské soutěži o Slovo roku

- attachiant(e)
- aigriculteur
- bête seller
- eurogner

Výherce 10. ročníku 'attachiant(e)' označuje někoho, s kým a bez koho není možné žít. Skládá se z protikladů attachant (poutavý, zajímavý) a slangového výrazu chiant (děsně nudný).
V těsném závěsu skončil 'aigriculteur', zemědělec nešťastný ze svého údělu (aigri = zatrpklý, aïe = ouvej).
Velkým favoritem bylo označení pro strašné literární dílo, které se stane obrovským hitem – 'bête seller' (bête = blbý). Slovo rogner (šetřit) je součástí novotvaru 'eurogner', tedy krácení výdajů v euro zóně.

Mezi dalšími návrhy se objevilo 'textoter' (psát textovky), ale také 'phonard' (teledebil, člověk, který pořád telefonuje).

Pokud se tato slova prosadí v běžném jazyce, není vyloučeno, že se dostanou i do renomovaného slovníku francouzské Akademie.


Všechna práva vyhrazena. Copyright © Radim Sochorek, 1999–2020

Archiv Informačního servisu ze světa mezi dvěma jazyky, který od r. 2005 vydával v české a německé mutaci pro své zákazníky profesionální tlumočník a překladatel Mgr. Radim Sochorek (sochorek.cz).

Počet článků v české verzi: 912