Infoservis ze světa mezi dvěma jazyky pro naše zákazníky

Německé negativní slovo roku 2011: kebabové vraždy

úterý, 17. 1. 2012| Radim Sochorek| Trvalý odkaz | Kategorie: Svět jazyků
Radim Sochorek
Sérii vražd v Německu, které byly zaměřeny v prvé řadě proti cizincům, padlo za oběť osm tureckých a jeden řecký obchodník. Protože mezi nimi byli dva prodejci kebabů, byla vražedná série, z kterou stála skupinka neonacistů, v tisku označována také 'Döner-Morde', tedy 'kebabové vraždy'.

Döner kebab Toto slovní spojení bylo jednoznačným favoritem a nakonec i vítězem soutěže Negativní slovo roku v Německu. Porota odůvodnila rozhodnutí stereotypní nálepkou, kterou byly oběti z určité skupiny obyvatel redukovány na pouliční prodejce občerstvení.

Porota kritizovala i další dva výrazy: 'Gutmensch' (dobráček) a 'marktkonforme Demokratie' (tržně konformní demokracie).

V prvním případě se jedná o paušální označení jinak smýšlející osoby jako naivky. Druhý výraz relativizuje nezávislost demokracie na jakýchkoliv jiných instancích.Všechna práva vyhrazena. Copyright © Radim Sochorek, 1999–2020

Archiv Informačního servisu ze světa mezi dvěma jazyky, který od r. 2005 vydával v české a německé mutaci pro své zákazníky profesionální tlumočník a překladatel Mgr. Radim Sochorek (sochorek.cz).

Počet článků v české verzi: 912