Infoservis ze světa mezi dvěma jazyky pro naše zákazníky

Autumnijské tajné písmo

středa, 17. 7. 2013| Radim Sochorek| Trvalý odkaz | Kategorie: Reálie
Radim Sochorek
Německá spisovatelka Tanja Dückers, účastnice letošního Měsíce autorského čtení, v době svých studií již literárně činná, využívala dalekou cestu z domu na univerzitu a zpět k psaní. V plném metru se jí často stávalo, že se jí někdo díval přes rameno, co píše. Když jí to začalo být krajně nepříjemné, vytvořila a naučila se sé vlastní tajné písmo, které spíše připomíná alchymistické značky.

Autumnijské tajné písmo
Několik znaků autumnijského tajného písma

Písmo stvořené začátkem 90. let pojmenovala Autumnisch (autumnijské písmo) podle anglického výrazu 'autumn' pro roční období, kdy je vymyslela, a kdy se také narodila. Inspirací ji podle vlastních slov bylo hebrejské, řecké, gruzínské nebo arménské písmo. Znaky zastupují písmena nebo slabiky, některé ale jsou i výrazem emocí, podobně jako emotikony.

I když od té doby uplynulo mnoho času, autorka písmo stále příležitostně používá. Tajné písmo tenkrát svůj účel – utajení obsahu textu – splnilo, mělo jen nepříjemný vedlejší efekt, že se ji lidé v metru začali na ně vyptávat.

Všechna práva vyhrazena. Copyright © Radim Sochorek, 1999–2020

Archiv Informačního servisu ze světa mezi dvěma jazyky, který od r. 2005 vydával v české a německé mutaci pro své zákazníky profesionální tlumočník a překladatel Mgr. Radim Sochorek (sochorek.cz).

Počet článků v české verzi: 912