Infoservis ze světa mezi dvěma jazyky pro naše zákazníky

Anglické slovo roku 2013: selfie

úterý, 19. 11. 2013| Radim Sochorek| Trvalý odkaz | Kategorie: Svět jazyků
Radim Sochorek
Anglické slovníkové nakladatelství Oxford volilo slovo roku 2013 v angličtině. Bez velkých diskuzí zvítězil pojem 'selfie' jako fotografický autoportrét, který je pořízen z ruky.

SelfieNejedná se o nové slovo, v oxfordském korpusu anglických slov se poprvé vyskytuje v roce 2003. Na jednom australském internetovém fóru byl nalezen příspěvek z roku 2002, kde je selfie užito možná vůbec poprvé. V roce 2004 se na fotografické sociální platformě Flickr objevuje samostatná kategorie Selfie.

Větší pozornost tomuto slovu začala být věnována v roce 2012, v uplynulých 12 měsících s masivním nástupem kombinace sociálních médií, smartphonů a funkcí zjednodušujících pořízení autoportrétu jeho používání stále roste – za celý loňský rok o 17 000 %.

Slovo si již našlo cestu do online slovníků Oxfordu a vše nasvědčuje tomu, že bude zařazeno i do nejbližšího vydání Oxford English Dictionary (OED).

Všechna práva vyhrazena. Copyright © Radim Sochorek, 1999–2020

Archiv Informačního servisu ze světa mezi dvěma jazyky, který od r. 2005 vydával v české a německé mutaci pro své zákazníky profesionální tlumočník a překladatel Mgr. Radim Sochorek (sochorek.cz).

Počet článků v české verzi: 912