Infoservis ze světa mezi dvěma jazyky pro naše zákazníky

Nejužitečnější cizí jazyky pro Brity

středa, 20. 11. 2013| Radim Sochorek| Trvalý odkaz | Kategorie: Svět jazyků
Radim Sochorek
Podle studie British Council vydané v těchto dnech pod názvem "Jazyky pro budoucnost" se dostaly do první pětky nejdůležitějších jazyků pro britské děti 2 asijské jazyky: arabština na 2. příčce a čínština na 4. místě.

Žebříček 10 nejužitečnějších jazyků podle British Council

Vlající vlajky1. španělština
2. arabština
3. francouzština
4. mandarínská čínština
5. němčina
6. portugalština
7. italština
8. ruština
9. turečtina
10. japonština


Tradičně vyučované cizí jazyky na britských školách španělština, francouzština a němčina doplňují první pětici a potvrzují tak správnost jejich výuky.

Žebříček byl sestaven na základě sofistikovaného systému hodnocení, který zohledňoval kritéria jako vývozy do příslušných zemí, obchodní priority vlády Velké Británie, diplomatické a bezpečnostní priority a prázdninové destinace.

Ze studie také vyplynulo, že 3/4 britské populace není schopno plynule hovořit některým z 10 jazyků žebříčku. Francouzštinou se bylo schopno domluvit 15 % Britů, němčinou 6 % a španělštinou na prvním místě 4 %.

Zpráva speciálně zdůrazňuje důležitost arabštiny: do 6 arabských zemí, které jsou v žebříčku 50 nejdůležitějších exportních zemí, vyváží Velká Británie dohromady vyšší objem zboží než do Španělska, Číny nebo Itálie.

Všechna práva vyhrazena. Copyright © Radim Sochorek, 1999–2020

Archiv Informačního servisu ze světa mezi dvěma jazyky, který od r. 2005 vydával v české a německé mutaci pro své zákazníky profesionální tlumočník a překladatel Mgr. Radim Sochorek (sochorek.cz).

Počet článků v české verzi: 912