Infoservis ze světa mezi dvěma jazyky pro naše zákazníky

Rakouské slovo roku 2013: stydění se za Franka

úterý, 10. 12. 2013| Radim Sochorek| Trvalý odkaz | Kategorie: Svět jazyků
Radim Sochorek
Porota na Výzkumném pracovišti pro rakouskou němčinu zvolila rakouským slovem roku 2013 výraz 'Frankschämen'. Jedná se o odvozeninu ze slovesa fremdschämen, tedy stydět se za jiné. První část složeniny je nahrazena anglicky vysloveným křestním jménem jednoho rakouského špičkového politika, jehož veřejné vystupování bylo v mnoha případech vnímáno jako kontroverzní.

Slovo roku 2013 v Rakousku

Begegnungszone – sdílený prostorSlovo roku:
1. Frankschämen – stydění se za Franka
2. Lauschangriff – odposlechový útok
3. enkelfit – připraveno pro vnuky

Negativní slovo roku:
1. inländerfreundlich – přátelský vůči tuzemcům
2. Arbeitszeitflexibilisierung – flexibilizace pracovní doby
3. Begegnungszone – sdílený prostor

Slovo roku mladých:
1. whatsappen – whatsappovat
2. YOLO – žiješ jenom jednou
3. chüün – být v pohodě

Věta roku:
1. Ich wähle die NSA, die interessieren sich wenigstens für mich! – Volím NSA, ti se aspoň o mě zajímají!
2. Das ist kein Anlass aufzugeben. – Není důvod se vzdávat.

Negativní věta roku:
1. Es gibt kein Budgetloch. Es gibt nur Einnahmen und Ausgaben, die auseinanderklaffen. – Není díra v rozpočtu. Jsou jen příjmy a výdaje, které se liší.
2. Österreich ist abgesandelt. – Z Rakouska se stal bezdomovec.

Za 'odposlechovým útokem', který označuje masivní odposlech normálních občanů, se na třetím místě umístilo 'připraveno pro vnuky' – myšlena je udržitelnost důchodového systému.
Negativní slovo roku 'přátelský vůči tuzemcům' je dvojitým opakem fráze nepřátelský vůči cizincům, znamená ale totéž. Eufemismus 'flexibilizace pracovní doby' zamlčuje, že jí postižení zaměstnanci ztrácí část svých příjmů. 'Sdílený prostor' na bronzové příčce negativních slov je reakcí na nově zavedené městské zóny s omezenou rychlostí a jejich nepovedenou realizaci ve Vídni.
'Whatsappovat' je sloveso, které díky nástupu nové technologie na smartphonech téměř vytlačilo starší sloveso esemeskovat a vyhrálo v kategorii slovo roku mezi mladými. Následuje jej YOLO, zkratka anglického žiješ jenom jednou a 'být v pohodě' v rakouské odvozenině anglického to chill.
Věta roku 'Volím NSA, ti se aspoň o mě zajímají!' byl ve volebním roce humornou reakcí na odposlechy americké tajné služby. 'Není důvod se vzdát' je citát vysoké rakouské političky, která onemocněla na rakovinu, když byla dotázána, zda může nemoc ovlivnit její povolání. Negativní slogany jsou pak citáty dalších rakouských politiků k otázce obrovského rozpočtového deficitu a situace rakouského hospodářství.

Všechna práva vyhrazena. Copyright © Radim Sochorek, 1999–2020

Archiv Informačního servisu ze světa mezi dvěma jazyky, který od r. 2005 vydával v české a německé mutaci pro své zákazníky profesionální tlumočník a překladatel Mgr. Radim Sochorek (sochorek.cz).

Počet článků v české verzi: 912