Infoservis ze světa mezi dvěma jazyky pro naše zákazníky

Slovo roku 2013 v Německu: VelKo

pátek, 13. 12. 2013| Radim Sochorek| Trvalý odkaz | Kategorie: Svět jazyků
Radim Sochorek
Velká koalice, pravděpodobný předvánoční dárek Německu 3 měsíce po volbách do Spolkového sněmu, zvítězila v soutěži o německé slovo letošního roku, a to v podobě zkratky GroKo (= große Koalition), připomínající zvukově krokodýla.

Slova roku 2013 v Německu
Ucho
1. GroKo – VelKo
2. Protz-Bischof – furiantský biskup
3. Armutseinwanderung – imigrace chudoby
4. Zinsschmelze – tání úroků
5. Big Data – velká data
6. Ausschließeritis – vyloučitida
7. Generation Sandsack – generace pytle s pískem
8. Ausländermaut – mýtné pro cizince
9. falsche Neun – falešná devítka
10. »Freund hört mit« – Přítel poslouchá

Na stříbrné příčce skončil 'furiantský biskup', který si vzhledem k okázalosti svého vystupování vykoledoval letos od papeže červenou kartu.
Kontrastně k tomu obsadila bronzovou příčku 'imigrace chudoby', slovo, které pojmenovává exodus z krizových a chudých zemí do Západní Evropy.
Finanční krize a opatření proti ní zanechaly v žebříčku svou stopu: úroky, které nabízely letos banky na spořících účtech, byly často pod hranicí inflace, řeč byla o 'taní úroků'.
Stejně tak NSA a její masový sběr 'velkých dat' od běžných obyvatel neunikly pozornosti médií a poroty soutěže.
Vyloučitida, označení fenoménu, kdy politická strana před volbami kategoricky vyloučí možnost koalice s jinou stranou, skončila mezi slovy roku šestá.
Mladé lidi, kteří organizovali přes sociální média pomoc v zaplavených oblastech, označila média nejednou jako 'generace pytle s pískem'.
Zavedení 'mýtného pro cizince' bylo v Německu jedním z témat letošního předvolebního boje.
'Falešná devítka' na předposledním místě je strategické rozestavení hráčů ve fotbale, které přineslo Španělsku tituly mistrů světa a Evropy. Jedná se o hru, kdy se hrotový útočník stáhne hluboko do pole a odvádí pozornost protivníka od svých spoluhráčů, kteří pak mají prostor.
Desítku porotou vybraných výrazů, které charakterizují události v uplynulém roce, uzavírá pozměněný propagandistický slogan "Nepřítel poslouchá", kde nepřítel je ironicky pozměněn na přítele a řeč je o zpravodajských službách USA a Velké Británie.

Všechna práva vyhrazena. Copyright © Radim Sochorek, 1999–2020

Archiv Informačního servisu ze světa mezi dvěma jazyky, který od r. 2005 vydával v české a německé mutaci pro své zákazníky profesionální tlumočník a překladatel Mgr. Radim Sochorek (sochorek.cz).

Počet článků v české verzi: 912